Kas ir osteoporoze un ka to ārstēt?
27. okt. 2023

Tas notiek dabiski līdz ar novecošanās procesu un arī agrāk pie dažām slimībām. Īpaši uzmanīgām ir jābūt sievietēm pēc menopauzes, kad samazinās sievišķo hormonu līmenis, jo tas palīdz optimāli uzturēt visas kaulu struktūras. Šo diagnozi nosaka, izmeklējot kaulu blīvumu ar metodi osteodensitometriju, kuru rekomendē veikt pēc 65 gadu vecuma visiem cilvēkiem. Ir arī osteoporozes marķieri, kurus var noteikt asins analīzēs, bet tiem nav galvenā loma.
Profilaktiski un pie osteoporozes sākuma pazīmes osteopēnijas vissvarīgākais ir regulāra fiziskā slodze un vajadzīgo vielu substitūcija. Labai kaulu veselībai cilvēkam svarīgos periodos ( bērnība, grūtniecība , laktācija, menopauze, seniori) profilaktiski ieteicams lietot D 3 vit un kalciju. Papildus tam ieteicami ir arī citi mikroelementi - Mn, Cr, Zn, Si un omega 3 taukskābes. Deva jāpiemēro individuāli, bet jāatceras, ka kalcija preparāti ir dažādu sāļu veidā- karbonāts, glikonāts, citrāts. Katram kalcija sālim ir sava uzsūkšanās spēja. Vislabākā ir kalcija citrātam ne vairāk par 500 mg vienā lietošanas reizē.Tikpat svarīga ir regulāra fiziskā slodze vismaz vienu stundu trīs reizes nedēļā. Nodarbības vēlams kombinēt no daudzveidīgiem vingrinājumiem - stiepšanās, spēka vingrinājumi, nūjošana, lēns skrējiens, peldēšana.Ja cilvēkam jau ir konstatēta diagnoze osteoporoze, tad ir jālieto speciāli medikamenti, kurus nozīmē osteoporozes speciālists, fiziskā slodze fizioterapeita vadībā un atkārtoti jāveic osteodensitometrijas izmeklējumi terapijas efektivitātes novērtēšanai.Santa Kursaite
Ģimenes ārste, homeopāte
Kalcijs ir atbildīgs par kaulu stiprumu, turpretī D vitamīns palīdz organismam uzņemt kalciju pietiekamā daudzumā. Vērtīgi kalcija avoti uzturā ir piena produkti – kefīrs, biezpiens, siers, kā arī zivis - sardīnes, siļķes, mencas. Uzturā būtu jālieto papildus mandeles, lazdu rieksti, pistācijas un sezama sēklas.
Liela loma ir arī fiziskām aktivitātēm, jo tās stiprina kaulus un ļauj tiem atjaunoties. Lai kauli būti stipri ir nepieciešams vismaz trīs reizes nedēļā vismaz 30 minūtes nodarboties ar muskuļu pretestības vingrinājumiem.Pēc mūsdienu pētījumu datiem ir vēlams atmest smēķēšanu, jo nikotīnam ir toksiska iedarbība uz kauliem, jo tādējādi katru gadu pieaug kaulu masas zudums.Kā pēdējo un ļoti nozīmīgāko punktu gribētu minēt kaulu minerālā blīvuma mērīšanu, kas ir viens no svarīgākajiem veidiem, kas ļauj kontrolēt kaulu masas zudumu. Par osteodensitometrijas izmeklējumu noteikti ir vērts runāt ar savu ģimenes ārstu vai endokrinologu.